Yüz Botoksu

Botulinum Toksin, piyasadaki yaygın adıyla bilinen botoks; Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen tıbbi proteine denmektedir. Kırışıklıkları giderme işlemlerinde, ameliyat gerektirmeden kullanılan tedavi yöntemidir. Botulinum Toksin en fazla yüz bölgesinde uygulanmaktadır. Özellikle alın çizgileri, ağız kenarı çizgileri, göz çevresinde bulunan çizgiler ve boyun çizgileri botoksun en sık yıllar geçtikçe ve mimkilerimiz kullandıkça yüzümüzde kırışıklıklar oluşmaktadır. bu kırışıklıklar dinamik ve statik olarak adlandırılır. hareket halinde oluşan kırışıklıklar dinamik, istirahat halinde yani mimik yapmadan var olan kırışıklıklar statik olarak adlandırılır. botoks dinamik kırışıklıkları düzeltmekte , statik yani istirahatte var olan kırışıklıklara etkisi yetersiz olmamaktadır. bu durumda botoks uygulamalarına dolgu da eklenebilir.

Botulinum Toksin etki mekanizması olarak, uygulandığı bölgede kasın sinir bağlantılarını engelleyerek, kas kasılmalarını geçici olarak engelleyip kasın gevşek kalmasını sağlar. Bu sayede uygulanan bölgede kas deriyi çekmez, kırışıkların açılmasını sağlar. Botoks uygulanmayan kaslarda ise normal çalışma döngüsü devam eder.

Etki süresi biraz da kişinin kas gücüne ve mimik kullanmasına bağlı olarak değişmekle birlikte genelde 4-6 ay arasında sürmektedir. arka arkaya yapılan uygulamalarda kas tamamen kasılmaya başlamadan tekrar etkisizleştirildiği için bu süre uzayabilmektedir.

Botoks uygulamalarında amaç; tamamen donuk, kaskatı, mimiksiz bir yüz ifadesi oluşturmaktan ziyade, daha genç ve canlı bir yüz ortaya çıkarmaktır. botoks uygulamaları yaklaşık 15 dakika süren , görünmez iğne dediğimiz uçlarla yapılan bir uygulamadır. işlem öncesi lokal anestezik bir krem sürülmekte ve ardından uygulanmaktadır. herhangi bir kesi, ağrı olmamaktadır. görünmez iğne adı verilen çok ince uçlarla uygulama yapılırsa çok daha konforlu olmaktadır. iş arasında öğle yemeği molasında dahi yapılabilecek bir uygulamadır. işlem sonrası hemen işinize dönebilirsiniz.

Botoksun etkisi uygulama yapıldıktan sonra 2-3 gün içinde başlar ve 7.-10. gün civarında oturur. uygulamanın kontrolü için 10-14 gün sonra kontrol önerilir.

Sosyal Medya

Randevu Al
WhatsApp (Destek)