fbpx

Spor yaralanmalarını iyileştirmeyi hızlandırmanın bir yolu olarak başlayan prosedür, son zamanlarda yüz bakımı olarak popülerlik kazanmaya başlıyor.
Trombosit bakımından zengin plazmanın ( PRP) yüze enjeksiyonu ile elde edilen faydaları kısaca;

 • Yara izlerinin giderilmesi
 • Kırışıkların açılması
 • Güneş hasarının giderilmesi
 • Koyu renk halkaların belirgin görünümünün azaltılması olarak sayabiliriz.

Yüze PRP  uygulaması yapıldıktan sonra cildiniz daha sıkı ve parlak olacaktır. Yüz PRP’si oldukça başarılı bir uygulamadır.

PRP Nasıl Uygulanır

İşlem hastanın kolundan kan alınarak başlar. Trombositlerin kanın geri kalanından ayrılması için kan santrifüjlenir. Yüze lokal anestezi uygulanır ve trombositler mini enjeksiyon delikleri ile yüze enjekte edilir.

Genel olarak PRP enjeksiyonları, ince iğnelerin cildi deldiği ve hücreleri daha fazla kolajen üretmesi ve genç bir görünüm oluşturması için stimule ettiği bir taktik olan mikro enjeksiyon ile eşleştirilir.

PRP Hakkında Bilinmesi Gereken Gerçekler

 • PRP içerdiği trombositler ile cildinizin iyileşmesini ve zindeliğini hızlandırır.
 • PRP doğal bir tedavidir. Güvenli ve sağlıklı kabul edilir. Çünkü vücudunuza yabancı madde girmez.
 • Daha derin çizgiler ve kırışıklar içeren yüz bölgelerinde sonuç alınması için tıbbi ekip tarafından ayrıca hyaluronik asit dolgu maddeleri ve Botlinum Toksin enjeksiyonu ile kombine olarak çalışılır. Dolgu maddeleri, yüzün yaşla birlikte doğal olarak kaybettiği hacmi geri kazanmasına yardımcı olurken, Botlinum Toksin yüz kaslarının kasılmasını önler. Botlinum Toksin, göz çevresindeki kaz ayakları gibi aşırı kas kullanımından kaynaklanan dinamik çizgileri azaltmaya yardımcı olur.
 • Yan etki olarak biraz ağrı ve hafif bir morarma bekleyebilirsiniz. PRP tedavisi uygulayan çoğu doktor, enjeksiyon noktalarında meydan gelebilecek geçici morlukları en aza indirgemek için prosedürün hemen ardından hastalarının yüzlerine buz tedavisi uygularlar.
 • PRP prosedürü kan inceltici kullanmayı gerektiren hastalar veya kanla ilgili diğer sağlık sorunları olan hastalar hariç, hemen herkes için güvenilirdir.
 • Cerrahi olmayan tedaviler için gerçekçi beklentiler belirlemek önemlidir. Bir yüz germe operasyonu ile aynı sonuçları beklememelisiniz. Ayrıca cilt çok gevşek ise veya aşırı güneş hasarı olduğunda invaziv olmayan tedaviler çok etkili olmayabilir.
 • Hassas cilde sahip olan hastalar, doktorları tarafından önerilen ek önlemleri almalıdırlar. Cildin kendini iyileştirmesi için PRP uygulamaları arasında yeterli zaman aralığı bırakmalısınız. Birbirine çok yakın mikro enjeksiyon prosedürü yapılması şişmeye ve hatta cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Cildiniz için hangi tedavinin daha iyi sonuç vereceğine karar verirken mutlaka doktorunuzdan yardım istemenizi tavsiye ediyoruz.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

_

  Adres

  Folkart Time Business Center

  296 Sok. No:8 1.Blok D:709

  Bornova / İzmir

  Last Updated on 25 Kasım 2020