fbpx

Son yıllarda hızla kullanımı artan Botulinum Toksin yüzümüzde kırışıklıkları ortadan kaldırmak amacıyla yapılan cerrahi operasyon gerektirmeyen bir estetik tedavi yöntemidir. Botulinum Toksin işleminde herhangi bir kesi izi, acı veya ağrı olmaz. Hasta uygulama sonrasında hemen rutin günlük işlerine devam edebilmektedir. Sadece estetik alanıyla sınırlı kalmayan Botulinum Toksin tıbbi alanlarda da kullanılmaktadır.

Yaşlılık, sigara tüketimi, menopoz, mimikler gibi etkenlerle kırışıklıklar artmakta ve yüz daha yaşlı görünmektedir. Tarihte ilk defa göz tembelliği operasyonunda kullanılan Botulinum Toksin 2002 yılında estetik amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır.

 

Botulinum Toksin Nedir?

Botulinum Toksin, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde eline tıbbi proteine denmektedir. Kırışıklıkları giderme işlemlerinde, ameliyat gerektirmeden kullanılan tedavi yöntemidir. Botulinum Toksin en fazla yüz bölgesinde uygulanmaktadır. Özellikle alın çizgileri, ağız kenarı çizgileri, göz çevresinde bulunan çizgiler ve boyun çizgilerinde en çok uygulanan bölgelerdir.

 

Botulinum Toksin Nerelere Uygulanmaktadır?

Botulinum Toksin başlıca;

 • Kaz ayağı çizgilerinde
 • Alın bölgesinde bulunan kırışıklıklarda
 • Çatık kaş görünümüne yol açan çizgilerde
 • Kaşların yukarıya kaldırılmasında
 • Gülerken ortaya çıkan çizgilerde
 • Üst dudak kısalığı yaşayan kişilerde burun ucunun kaldırılması işleminde
 • Dudak köşelerini yukarıya kaldırma işleminde
 • Dekolte bölgesindeki kırışıklıklarda
 • Yüz bölgesindeki simetri düzensizliklerinde uygulanmaktadır.

 

Botulinum Toksin Nasıl Uygulanır?

Botulinum Toksin etki mekanizması olarak, uygulandığı bölgede kasın sinir bağlantılarını engelleyerek, kas kasılmalarını geçici olarak engelleyip kasın gevşek kalmasını sağlar. Bu sayede uygulanan bölgede kas deriyi çekmez, kırışıkların açılmasını sağlar. Botoks uygulanmayan kaslarda ise normal çalışma döngüsü devam eder.

Enjektör yardımıyla, belirlenen bölgelere az miktarlarda uygulanmaktadır. Botulinum Toksin şeffaf bir madde olmakla birlikte serum ile seyrekleştirilerek uygulanmaktadır. Uygulama noktaları gün içersinde en çok kullandığımız yüz mimikleridir. Operasyon öncesi uygulama yapılacak olan bölge lokal jeller ile uyuşturularak herhangi bir acı, ağrının önüne geçilmektedir. Tedavi ortalama olarak 15 dakika sürmektedir.

 

Botulinum Toksin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Tedavide uygulanan doza göre değişmekle birlikte, ilk etkiler 3. günde ortaya çıkmakta  ve yaklaşık10. günde tam etkisi görülebilmektedir. Etkisi genellikle 4-6 ay sürmektedir. Ancak arka arkaya yapılan uygulamalarda bu etki süresi uzar.

 

Botulinum Toksin Kimlere Yapılır?

Kırışıklık şikâyeti bulunan 18 yaş üstü herkese uygulanabilen Botulinum Toksin henüz kırışıkların derinleşmediği erken dönemlerde daha başarılı sonuçlar vermektedir.

 

Botulinum Toksin Yan Etkileri Nelerdir?

Alanında uzman ve tecrubeli kişiler tarafından uygulanması durumunda yan etkisi yoktur. Uygulanan bölgede hafif kızarıklık ile morarma görülebilse de zamanla geçecektir. İşlem sonrası ağır egzersizlerden, sıcak ortamlardan kaçınılmalı ve uygulama bölgesi ovuşturulmamalıdır.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

_

  Adres

  Folkart Time Business Center

  296 Sok. No:8 1.Blok D:709

  Bornova / İzmir

  Last Updated on 25 Kasım 2020