fbpx

Kulak enfeksiyonları çocuklarda yetişkinlere oranla daha nadir görülmektedir. Ancak yetişkinler bu enfeksiyonlara karşı daha hassastır. Çocukluk çağı kulak enfeksiyonları genellikle hızlı iyileşir. Fakat yetişkin kulak enfeksiyonları genellikle daha ciddi seyreder.

Kulak enfeksiyonundan şüphelenen bir yetişkin iseniz; belirtilere çok dikkat etmelisiniz ve vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

 

Belirtiler

Kulak enfeksiyonları kulağın iç, orta veya dış bölgesinde olabilir.

 

İç Kulak Enfeksiyonu

Bir iç kulak enfeksiyonu olarak teşhis edilen durum, aslında inflamasyon vakası olabilir. Gerçek bir enfeksiyon olmayabilir.

Bu tür durumlarda kulak ağrısına ek olarak rastlanabilecek belirtileri sıralayacak olursak:

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma sayılabilir.

İç kulak enfeksiyonu menenjit gibi daha ciddi bir durumun habercisi olabileceğinden vakit kaybetmeden doktora görünmek gereklidir.

 

Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta kulak enfeksiyonu otitis media olarak da bilinir. Kulak zarının arkasında sıkışan sıvının neden olduğu bir durumdur. Söz konusu sıvı kulak zarının şişmesine neden olur.

Aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz.

 • Kulak ağrısı le birlikte kulağınızda dolgunluk hissedebilirsiniz.
 • Enfeksiyondan etkilenen kulaktan dışarıya biraz sıvı tahliyesi olabilir.
 • Otitis media ateş yapabilir.
 • Enfeksiyon temizlenmeye başlayıncaya kadar duyma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Dış Kulak Enfeksiyonu

Dış kulak, kulağınızın kulak zarından başınızın dışına doğru uzanan kısmıdır. Dış kulak enfeksiyonu, otis eksterna olarak da bilinir. Dış kulak enfeksiyonu genellikle kaşıntılı kızarıklıklarla başlayabilir.

Kulakta;

 • Acı hissi,
 • Hassasiyet
 • Kızarıklık
 • Şişme görülebilir.

Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

Kulak enfeksiyonları, genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Ancak iltihabın dış kulakta ya da orta kulakta olup olmadığı, nasıl enfekte olduğunuza bağlı olarak değişebilir.

 

Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta kulak enfeksiyonu genellikle soğuk algınlığından veya başka bir solunum probleminden kaynaklanabilir. Enfeksiyon östaki tüplerinden bir veya iki kulağa geçer. Bu tüpler kulağınızın içindeki hava basıncını düzenler. Burun ve boğazın arkasına yani geniz bölgesine bağlanırlar.

 

Dış Kulak Enfeksiyonu

Dış kulak enfeksiyonuna bazen yüzücü kulağı da denir. Bunun nedeni, yüzdükten veya banyo yaptıktan sonra kulağınızda kalan suyun bir sonucu olarak başlamasıdır. Nem, bakteriler için uygun üreme ortamı sağlar. Dış kulağınız çizilirse ya da parmaklarınızı veya diğer nesneleri kulağınıza koyarak kulak dış yüzeyini tahriş ederseniz, bakteriyel bir enfeksiyon oluşabilir.

 

Kulak Enfeksiyonu Risk Faktörleri

Çocukların kulak enfeksiyonuna yakalanmasının yetişkinlerden daha muhtemel olmasının nedenlerinden biri, östaki tüplerinin çoğunun yetişkinlerdeki tüplerden daha küçük ve daha yatay olmasıdır. Küçük östaki tüpleriniz veya daha fazla eğim geliştirmemiş tüpleriniz varsa, ya da burun tıkanıklığı gibi kulak basıncını değiştiren durumlarda kulak enfeksiyonu geliştirme riskiniz daha yüksektir.

Ayrıca sigara içiyorsanız veya çok fazla pasif içiciliğe maruz kalıyorsanız, kulak enfeksiyonu geçirme olasılığınız yükselebilir.  Mevsimsel alerjilere veya yıl boyunca süren alerjilere sahip olmak da sizi riske sokabilir. Soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonu geliştirmek de riskinizi arttıran faktörler arasındadır.

 

Doktora Görünmek

Tek belirtiniz kulak ağrısı ise doktora görünmeden önce bir veya iki gün beklemek isteyebilirsiniz. Bazen kulak enfeksiyonları birkaç günde kendiliğinden düzelir. Acı iyileşmiyorsa ve ateşiniz varsa, en kısa sürede doktorunuzu görmelisiniz. Kulağınızdan sıvı akıyorsa veya duymakta sorun yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız.

 

Teşhis

Randevunuz sırasında doktorunuz tıbbi geçmişinizi alacak ve belirtilerinizi dinleyecektir. Ayrıca doktorunuz dış kulağınıza ve kulak zarınıza ayrıntılı bir bakış atmak için otoskop kullanır. Otoskop doktorunuzun, kulağınızın sağlığını kontrol etmek için kullandığı hafif, büyüteçli mercekli ve taşınabilir bir ekipmandır.

Pnömatik bir otoskop kulakta bir miktar hava yayabilir. Kulak zarınıza hava basıncı uygulandığında kulak zarının tepki verme şekli sorunun teşhisinde yardımcı bir kriterdir. Kulak zarı kolayca hareket ediyorsa orta kulak iltihabı olmayabilir veya en azından durum çok ciddi olmayabilir. Kulak zarı zar zor hareket ediyorsa içeride sıvı olduğu düşünülür.

Olası bir kulak enfeksiyonunu teşhis etmek ve değerlendirmek için kullanılan bir başka teste timpanometri denir. Kulağınızın işlevini ne ölçüde yaptığını saptamak için kullanılır. Ayrıca basit bir işitme testi de yapılabilir. Özellikle bir enfeksiyonun işitme kaybına neden olduğu düşünülüyorsa bu yöntem uygulanır.

 

Tedavi

Sahip olduğunuz kulak enfeksiyonu türü, tedavinin türünü belirleyecektir. Birçok orta ve dış kulak enfeksiyonu vakasında antibiyotik kullanımı önerilir.

 

Orta Kulak Enfeksiyonu Tedavisi

Orta kulak enfeksiyonu tedavisi için oral yoldan alınan antibiyotikler kullanılabilir. Reçetesiz satılan ağrı kesici veya antienflamatuar ilaçlar da belirtileri baskılamak için kullanılabilir.

Uzun süren soğuk algınlığı veya alerji semptomları yaşıyorsanız doktorunuz tarafından dekonjestan, nazal steroidler veya bir antihistaminik almanız önerilebilir.

 

Dış Kulak Enfeksiyonları Tedavisi

Öncelikle dış kulak dikkatlice temizlenmelidir. Daha sonra kulağınıza anti mikrobiyal ve anti enflamatuar ilaçlar uygulanabilir. Mümkün olduğu kadar dış kulak yolu kuru tutulmalıdır. Özellikle dış kulak yolunda gelişen mantar enfeksiyonları uygun tedavi edilmediği takdirde; kronik bir hal alıp sürekli rahatsızlık ve huzursuzluk hissi yaratabilmektedir.

Doktorunuz enfeksiyonun bakteriyel olduğunu tespit ederse antibiyotik verebilir.

Viral bir enfeksiyonunuz varsa kulağınızdaki tahrişe dikkat etmeniz ve enfeksiyonun kendi kendine çözülmesini beklemeniz gerekebilir. Fakat yine de ilgili virüsün türüne bağlı olarak daha özel bir tedavi gerekebileceği için ihmal etmeden doktorunuza başvurunuz.

Kulak enfeksiyonunuz için uygun tedavi yapılmasıyla birlikte komplikasyonlar giderilmelidir. Bir kulak enfeksiyonunun tedavi olmadan çok uzun sürmesine izin verirseniz, kalıcı işitme kaybı yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra enfeksiyon baş bölgenize yayılabilir.

 

Kulak enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız bir an önce doktorunuz tarafından kontrol edilmesini sağlayın.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

_

  Adres

  Folkart Time Business Center

  296 Sok. No:8 1.Blok D:709

  Bornova / İzmir

  Last Updated on 25 Kasım 2020