fbpx

Kepçe kulaklılık kulağın kafa ile yaptığı açının olması gerekenden daha geniş olması ya da kulağın üst kısmının öne doğru açılanması şeklinde ortaya çıkan doğumsal bir durumdur. Kulakta işitme açısından bir sorun olmasa da estetik sorunlara ve hatta bazen psikolojik ve sosyal problemlere neden olmaktadır.

Her ne kadar önemli bir sağlık problemi gibi görünmese de bilhassa çocuklarda arkadaşları tarafından alay konusu olma veya ergenlikte obsesyon geliştirme veya gençlik döneminde estetik kaygıların ortaya çıkması nedeniyle kepçe kulaklı hastalarımız sıklıkla kulak estetiği (otoplasti) ameliyatı için kliniğimize başvurmaktadırlar.

Güzel haber şu ki kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) zor bir ameliyat değildir. Lokal anestezi ile yani hastayı uyutmadan kulağın arkasında bir kesi açılarak fazla olan kıkırdak doku alınır ve kalan kısım uç uca getirilip birleştirilerek tekrar kapatılır. Ameliyat yaklaşık 1-1.5 saat sürer. Ameliyat sonrasında hasta birkaç saat gözlemde takip edildikten sonra aynı gün taburcu olur ve bir gün sonra da günlük yaşamına dönebilir.

Kulak estetiğinin aynı zamanda bir çocukluk çağı sorunu olması dolayısıyla erken yaşta düzeltilmesinde fayda vardır. Ancak yine de kulak anatomisinin büyük oranda oturması için gereken 5-7 yaşın da geçilmiş olması gerekir. Ayrıca küçük yaşlarda hastanın ameliyat sırasında uyumunda sorun olacağı için ameliyatın lokal değil genel anestezi ile yapılması gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

Ameliyat sonrası 10 gün kadar kulağı kafaya yaklaştıran özel bir bandaj kullanılması uygun olacaktır. Zamanında yapılan pansumanlar ve biraz dikkat ile ameliyat sonrası sorunsuz atlatılabilir.

Kulağın damarlanması az olan bir organ olması ve anatomik yapısı dolayısıyla ameliyat sonrası komplikasyonlar pek sık görülmese de en sık görülen komplikasyonlar hematom (cilt altına kan birikmesi) ve enfeksiyondur. Ki bu problemler de uygun pansuman ve ilaç tedavisi ile kısa sürede tedavi edilebilir. Ameliyat sonrası dikiş izi ise kulağın arkasında kalması ve estetik dikiş atılması nedeniyle dikkat çekmeyecek olsa da uzun vadede fark edilmez hale gelecektir.

Özetle kepçe kulak ameliyatı veya diğer bir değişle kulak estetiği ameliyatı (otoplasti) her ne kadar işitme ile ilgili bir sağlık sorunu olmasa da doğurduğu sonuçların büyüklüğü nedeniyle ertelenmemesi gereken ve ameliyatın sadeliği nedeniyle de korkulmaması gereken, hastaya kesin çözüm sunan ameliyatlardır.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

_

    Adres

    Folkart Time Business Center

    296 Sok. No:8 1.Blok D:709

    Bornova / İzmir / TURKEY

    Last Updated on 25 Kasım 2020