fbpx

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı (Blepharoplasty)


Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Göz kapağı cerrahisi veya blefaroplasti, göz kapaklarının görünümünü iyileştirmek için yapılan  cerrahi bir işlemdir. Ameliyat üst kapaklarda, alt kapaklarda veya her ikisinde birden yapılabilir. Göz kapaklarıyla ilgili işlevsel problemler yaşandığında ve/veya göz kapağında estetik problemler oluştuğunda göz kapağı  estetik ameliyatı ile gözleri çevreleyen bölge yenilenebilir.

Göz kapağı ameliyatı ile tedavi edilebilecek problemleri kısaca sıralarsak:

  • Görüşü bozan sarkık göz kapağı, katlanmalar yaratan ya da üst göz kapağının doğal konturunu bozan gevşek ya da sarkık cilt varsa
  • Göz kapaklarında şişlik gibi görünen yağ birikintileri varsa
  • Göz altında torbalar varsa
  • İrisin altında beyazı ortaya çıkaran alt göz kapaklarında sarkma varsa
  • Alt göz kapağında ince kırışıklıklar varsa, göz kapağı ameliyatı başarılı sonuç verir.

Göz kapağı estetik ameliyatı yapılması için hastalarda bazı ön koşullar aranabilir

  • İyileşmeyi engelleyecek tıbbi problemi olmayan sağlıklı bireyler
  • Gerçekçi hedefleri olan bireyler
  • Ciddi göz problemleri olmayan bireyler

Göz kapaklarının yüzün bir parçası olduğunu unutmayın. Sarkık bir üst göz kapağı görünümü, alın derisinin ve/veya kasının gevşemesinden de kaynaklanabilir. Bu durum bazen üst göz kapağı kasından dışarı doğru uzanan sarkık bir göz kapağı oluşumuna neden olabilir. Buna göz kapağı ptozu denir. Göz kapağı  estetik ameliyatından farklı bir tedavi gerektirir.

Burada verilen bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Göz kapağınızda problem varsa öncelikle uzman doktorunuzla görüşmenizi öneriyoruz. Plastik cerrahınız yüz anatominizi ayrıntılı bir şekilde değerlendirecek ve endişelerinizi en iyi şekilde çözebilecek prosedürleri sizinle tartışacaktır.

Bir Göz Kapağı Ameliyatının Adımları Nedir?

Adım 1 Anestezi

Cerrahi prosedür sırasında rahat etmeniz için bazı ilaçlar uygulanır. Seçenekler intravenöz sedasyon veya genel anesteziyi içerir. Doktorunuz sizin için en iyi seçimi önerecektir.

Adım 2 Kesi

Göz kapağı ameliyatı için insizyon çizgileri tasarlanır, böylece ortaya çıkan izler göz kapağı bölgesinin doğal yapıları içinde iyice gizlenebilir. Alt göz kapağı, alt kirpik çizgisinin hemen altındaki bir kesi ile düzeltilebilir. Bu insizyonla alt kapaktaki fazla deri çıkarılır. Eğer aşırı yağ varsa yeniden konumlandırılabilir veya çıkarılabilir.

Alt gözkapağının iç kısmında oluşturulan bir transkonjoktival insizyon, alt göz kapağını düzeltmek ve fazla yağı homojen olarak dağıtmak ya da kaldırmak için alternatif bir tekniktir. Bu teknik uygulamasında deri çıkarılması adımı yoktur.

Adım 3 Kesiklerin Kapatılması

Göz kapağı insizyonları tipik olarak dikişlerle veya cilt tutkalıyla kapatılır. Dikişler varsa, bunlar 1 hafta içinde alınır.

Cerrahınız ayıca alt göz kapaklarında oluşan renk bozukluğunu giderilmesi için lazer veya kimyasal peeling önerebilir.

Adım 4 Sonuç

Göz kapağı ameliyatından sonra oluşan şişlik ve çürüklerin kaybolmasını bekleyin. Bu aşamadan sonra pürüzsüz, daha iyi tanımlanmış bir göz kapağı çevresi ve daha uyanık, gençleşmiş bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Last Updated on 29 Ekim 2020