fbpx

Estetik Burun Ameliyatı (Rhinoplasty)

burun-estetigi-rhinoplasty


Detaylı Görüşme İçin Hemen Arayabilirsiniz  : 0 530 570 24 00

Çekici bir yüz tamamen denge ve oranla ilgilidir. Yüzün ön tarafında ve ortada bulunan burun, bu estetik denge duygusunun temelini oluşturur. Nitelikli bir kozmetik cerrahın yardımı ile burun, hastanın doğal güzelliğini arttırmak için yeniden şekillendirilebilir.

 

Rinoplasti veya burnun yeniden şekillendirilme ameliyatı kişinin burun şeklini, boyutunu ve simetrisini geliştirerek yüzün geri kalanıyla daha iyi bir uyuma ulaşmasını sağlar. Nitelikli kalifiye bir doktor tarafından yapıldığında, rinoplasti ödüllendirici ve yaşamı iyileştirici bir prosedür olur. Hastalar genellikle görünümlerinin iyileştiğini fark ederler. Şimdi gördükleri burun, doğal göründüğü için her zaman olması gerektiğini düşündükleri buruna kavuşmaktan dolayı mutlu olurlar.

 

Burnumda Ne Gibi Değişiklikler Yapabilirim?

Rinoplasti yaptırmayı seçen her hasta özeldir.  Konunun uzmanı bir hekim kemik, kıkırdak ve cilt gibi burun yapılarını yeniden şekillendirerek, aşağıdaki amaçlardan bir ya da daha fazlasına ulaşılmasını sağlayabilir.

 • Çarpık bir burnun düzeltilmesi
 • Burun köprüsünde belirgin bir yumrunun ortadan kaldırılması
 • Aşırı çıkıntılı bir burun ucunun uzunluğunun azaltılması
 • Burun ucundaki yumrunun ortadan kaldırılması
 • Yüz için çok geniş olan bir burnun yüze uyumlu hale getirilmesi
 • Çok büyük bir burnun boyutunun azaltılması
 • Yaralanma sonrasında eski simetrinin yüze kazandırılması
 • Tıkalı burun yollarının açılarak solunum problemlerinin düzeltilmesi

Ben Rinoplasti İçin İyi Bir Aday mıyım?

Her yaştan erkekler ve kadınlar rinoplastiden yararlanır. Burnun yeniden şekillendirilmesi, genç hastalar için de popüler olan kozmetik cerrahi işlemlerinden biridir. Ancak kozmetik cerrahlar, genç bir hastanın rinoplasti için hazır olup olmadığının değerlendirilmesinde özel özen gösterir. Fiziksel olarak burun  gelişimini tamamlamış olmalıdır. (Burun gelişimi kızlarda 14 yaşında, erkeklerde 16 yaşında tamamlanabilir)

 

Hasta kaç yaşında olursa olsun gerçekçi beklentilere sahip olunması önemlidir. Rinoplasti mevcut burnunuz üzerinde iyileştirme yapabilir. Bütünüyle bir mükemmellik sağlayamadığı gibi, size bir başkasının burnunu da kazandıramaz. Yetenekli ve nitelikli bir kozmetik cerrahı size neyin mümkün olduğunu açıklar ve benzersiz özelliklerinizle uyum içinde doğal görünen bir burun elde etmenize yardımcı olur.

 

Rinoplasti Cerrahı Seçimi

Rinoplasti özel olarak eğitilmiş bir estetik cerrah gerektiren çok karmaşık bir işlemdir. Yüz estetik ameliyatlarında daha geniş deneyime sahip bir cerrah seçin ve uygulamalarının önemli bir parçası olarak rinoplasti yapmış olduğundan emin olun.

Potansiyel cerrahlara danışırken kaç tane rinoplasti ameliyatı yaptığını sorun. Daha önceki hastaların   önceki ve sonraki fotoğraflarına bakın. Gördüğünüz sonuçlar size doğal görünmeli ve gördüğünüz sonuçları beğenmelisiniz. Böylece estetik duyarlılığı sizinkiyle aynı hizada olan cerrahı bulabilirsiniz.

 

Rinoplasti Çeşitleri

Burun ameliyatı son derece bireyseldir. Estetik cerrahın işlem sırasında kullanacağı kesin teknikler, hastanın anatomisine ve istenen değişikliklerin türüne bağlı olarak her seferine bir diğerinden biraz daha farklı görünecektir. Bununla birlikte, genel olarak  rinoplasti ameliyatı türleri üç grupta toplanabilir.

 

Açık Rinoplasti

‘’Açık’’  rinoplasti için burun ucu altında, burun delikleri arasına küçük bir kesi yapılır. Bu yaklaşım, estetik cerrahın burun yapısına tam olarak erişmesini sağlar. Böylece burun istenilen şekle sokulur. Bu  yöntem arttırılmış erişimi sağlar. Bu nedenle kozmetik cerrahları daha kapsamlı bir yeniden şekillendirme ameliyatı gerektiren hastalar için açık rinoplasti yaklaşımını tercih ederler.  Ortaya çıkan izler, burnun doğal kıvrımlarında gizlenir. Böylece işlem bitiğinde burnun göze çarpma ihtimali de olabildiğince azalır.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

_

  Adres

  Folkart Time Business Center

  296 Sok. No:8 1.Blok D:709

  Bornova / İzmir

  Kapalı Rinoplasti

  ‘’Kapalı’’  rinoplasti için burun deliği içinde kesiler yapılır. Bu yaklaşım daha çok burun yapılarında daha küçük ayarlamalar yapılması gereken hastalarda kullanılır. Kapalı rinoplastinin avantajı, ameliyattan sonra gözle görülebilir bir yara izi kalmamasıdır. Ancak bu yaklaşım daha kapsamlı rinoplasti ameliyatları için uygun olamayabilir.

   

  Tiplasti

  Bir ‘’tiplasti’’ yeniden şekillendirmeyi ifade eder. Tahmin edebileceğiniz gibi tiplasti diğer burun yapılarını etkilemeden sadece burun ucunu şekillendirmeyi içerir. Estetik cerrahlar duruma göre tiplasti için açık veya kapalı yaklaşımını kullanabilirler.

   

  Cerrahi Operasyon Olmadan Buruna Müdahale Edilebilir Mi?

  Bazı durumlarda burun cerrahi yöntem kullanmadan dermal dolgu maddeleri ile yeniden şekillendirilebilir. Uzman bir estetik cerrah dolguyu burnun belirli noktalarına enjekte eder, şişkinlikleri yumuşatmaya, burun ucunu yeniden şekillendirmeye ve burun simetrisini geliştirmeye yardımcı olabilir. Sonuçlar geçici olmasına rağmen, bu cerrahi olmayan yaklaşım, hastaların cerrahi rinoplasti ile kalıcı değişiklikleri yapmadan önce burun yeniden şekillendirme prosedürünü  test  etmesi için uygun ve düşük maliyetli bir yoldur.

   

  Rinoplasti Sonrası Yaşam

  Rinoplasti tipik olarak genel anestezi kullanılarak, ayakta tedavi prosedürü ile gerçekleştirilir. Ancak intravenöz sedasyonlu lokal anestezi de bazı durumlarda uygun olabilir. İşlemden sonra burnunuzun üzerine destek amaçlı silikon termosplint uygujlanır. Bu silikon termosplint sayesinde burnunuz desteklendiği gibi, aynı zamanda temas ile kaza olmasını da önler. Çoğunlukla burun içine herhangi bir tampon uygulanmamaktadır. Ancak çok nadir olmakla birlikte bazı özellikli durumlarda burun içine de ince silikon materyaller konulabilmektedir. Bunların çıkarılması sırasında hastanın hissedeceği bir ağrı görülmemektedir. Ameliyat sonrası cerrahınız tarafından size tıbbi reçete verilecektir.

  Son yıllarda uygulanana birçok yeni teknik ile burun estetiği ameliyatından sonra çoğunlukla şişlik ve morluk görülmemektedir. Ancak bazı durumlarda hastanın cilt ve damar yapısına da bağlı olarak ameliyattan sonra hafif düzeyde göz altlarında morluk görülebilmektedir. Bu da birkaç gün içinde oradan kaybolmaktadır. Çoğu hasta 1-2 hafta sonra işe ya da okula dönmeye hazır hale gelir. Bununla birlikte aktivitelerinizi doktorunuzun önerilerine göre planlayın ve zorlanıyorsanız hiçbir yorucu aktiviteyi yapmayın. Aksi halde iyileşme süreciniz uzar.

  Yeni burnunuzun iyileşmesi uzun süre devam edecektir. Burun sırtı üzerindeki silikon destek alındıktan sonra gözle görülür değişiklikler farketseniz de burun cildinizin daha sağlıklı yapışması için bir iki hafta daha geçmesinde fayda var. Burun dinamik şekilde iyileşmeye uzun süre devam etmektedir. Bu iyileşme hızı her geçen gün azalmakla birlikte bir yıla kadar devam etmektedir.

  Rinoplasti ameliyatlarının sonuçları kalıcıdır. Yeni burnunuz bir ömür boyu sizinle olacaktır. Bunun anlamı arzu ettiğiniz sonuçları almanız için nitelikli bir uzman seçmenizin çok  önemli olduğudur.

  Last Updated on 25 Kasım 2020