fbpx

Burun yüzün ön bölümünde bulunan et ve kıkırdak kapaklarından ibaret değildir. Burun soluk alıp vermeye yardımcı olduğu için solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Burunda burun delikleri adı verilen açıklıklar vardır. Bir kıkırdak duvarı olan septumla ayrılmış iki burun boşluğu bulunur. Yüzün içinde sinüs boşlukları denilen karmaşık bir kanal sitemi ve hava cepleri bulunur. Sinüs boşlukları kafatasının arkasına, ağız boşluğunun hemen yukarısına, elmacık kemikleri içinde gözler ve kaşlar arasında uzanır. Bu alanların tümü solunum, koklama, tatma ve bağışıklık sisteminin bir kısmından sorumludur.

Burun diğer duyulardan farklı olarak sadece koku alma sistemini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda diğer duyu organları ile de ortak çalışır. Burun olmasaydı, vücut neredeyse yiyeceği tadamazdı. İnsanların tat olarak adlandırdıkları aslında farklı duyuların karışımıdır. Duyulardan birisi de kokudur. Yiyecekler yenildiğinde burun yiyeceği koklar ve koku alma denilen bir yolla, ağıza bilgi gönderir. Bu nedenle nezle ya da başka bir burun rahatsızlığı olan kişilerin yiyeceklerin lezzetini alamadığı tespit edilmiştir.

Burun duyma sisteminde de rol oynar. Nazofarinks, östaki tüpleri ile her iki tarafa da çevrilidir. Bu tüpler nazofarinksi orta kulağa bağlar. Nazofarinks orta kulağı hava ile doldurur ve kulaktaki hava basıncını etrafındaki atmosfere eşitler. Bu da işitme sisteminin önemli bir parçasıdır.

 

Burun Hastalıkları

Burun oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduğu için, ters gidebilecek birçok şey vardır. Yetişkinlerde en çok rastlanan rahatsızlıklar burun yoluyla nefes almada güçlük, burun tıkanıklığı, burun alerjileri, kronik sinüs enfeksiyonları ve burun polipleridir.

 

Koku Kaybına Sebep Olan Etkenler

Yapılan araştırmalara göre koku alma duyusu kaybının en yaygın nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • En önde gelen sebep soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar,
 • Sinüs enfeksiyonları,
 • Nazal polipler,
 • Tütün kullanımı,
 • Kafa travması
 • Çok seyrek olarak da tümörler koku kaybına neden olabilir.

Doğal yaşlanma sürecinde de görme ve işitme kaybına benzer şekilde, bir miktar koku kaybı da ortaya çıkar.

 

Sinüzit

Sinüzit ise çok yaygın olarak rastlanan bir başka burun rahatsızlığıdır. Alerji, virüs ve/veya bazı hastalıklar nedeniyle olabilir. Tespit edilen bazı belirtiler;

 • Zayıflık
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Öksürük
 • Tıkanıklık olarak sayılabilir.

Tedavisi için doktora gidilmesi gereken bir durumdur. Akut sinüzitlerde çoğunlukla medikal tedaviler yeterli olabilmekteyken, kronik sinüzitlerde bazen cerrahi yolla sinüslerin temizlenmesi ve sinüs ağızlarının açılıp genişletilmesi gerekebilmektedir.

 

Burun kemik ve/veya kıkırdak eğriliği

Burnun merkezindeki düz kıkırdak plakası olan nazal septum hasar görebilir ve sola ya da sağa itilebilir. Burun kıvrımlı olarak gelişimini sürdürebilir. Bu duruma sapmış nazal septum adı verilir. Sapmış bir septum solunum sorunlarına ve çeşitli rahatsızlıklara eden olabilir. Çünkü böyle bir durumda burun odalarından biri veya her ikisi de olması gerekenden daha küçüktür. Genellikle bu durumda cerrahi yolla düzeltme mümkün olmaktadır.

 

Sinüs Tıkanıklığı Veya Burun Tıkanıklığı

Birçok insanda sinüs tıkanıklığı veya burun tıkanıklığı problemleri vardır. Buna şişmiş doku veya mukus tıkanması neden olabilir. Bu sorunlar evde tedavi edilebilir. Sözgelimi özellikle enfeksiyon dönemlerinde nazal yolları tuzlu su ile yıkamanın; burun geçitlerini temiz tutmada, alerjenleri ve alın mukus tabakasını temizlemede, sinüs enfeksiyonlarını hafifletmede, antibiyotik ihtiyacını potansiyel olarak azaltmada etkisi olmaktadır.

Sinüs tıkanıklığı problemleri geçmediği takdirde doktora gidilmesi gerekir.

 

Burun Akıntısı Ve Kanaması

Burun akıntısı burunda mukus üretiminden kaynaklanabilir. Mukus üretilmesi alerji, soğuk algınlığı, grip veya toz gibi burnu tahriş eden veya enfekte eden herhangi bir şey tarafından tetiklenebilir. Burun kanaması burun içindeki minik kan damarlarının kuru hava, tahriş edici maddeler, kimyasal maddelerin buruna kaçması ya da diğer çeşitli faktörlere bağlı olarak kırılması sonucu meydana gelir. Burun kanamaları uzun sürdüğünde tıbbi yardım istenmesinde fayda vardır.

Burun tıkanıklığı sık rastlanan, önemsiz bir sorun gibi görünse de çok ilerlemeden tedavi edilmesinde yarar vardır. Aksi takdirde horlama, yüksek tansiyon, ses kısıklığı, boğaz iltihabı vs. gibi çeşitli problemlere yol açabilir. Özellikle uzun süreli burun tıkanıklığı ve horlma, uyku apnesi yaşayan hastalarda mutlaka muayene sonucu tedavi ile problemin düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde erişkinlerde görülen uyku apneleri, kalp-dolaşım sistemi problemlerine ve beynin kısa süreli oksijensiz kalması sonucu inme ve felç gibi hastalıkların riskinde artışa neden olabilir.

 

Nazal Polip Ve Tümörler

Burun geniz veya sinüste oluşan iltihap sonucu polipler oluşabilir. Genellikle zararsızdırlar. Fakat büyüme gösterdikleri takdirde solunumda tıkanmaya neden olabilirler. Bu nedenle doktor tarafından önerilen ilaç ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gereklidir.

Genellikle burunda bulunan tümörler iyi huylu olup papillom olarak adlandırılır. Kötü huylu tümörlere dönüşme riski vardır.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

_

  Adres

  Folkart Time Business Center

  296 Sok. No:8 1.Blok D:709

  Bornova / İzmir

  Last Updated on 25 Kasım 2020