fbpx

Ağız ve boğaz sorunlarının çeşitli sebepleri vardır. Bunlar enfeksiyon, bazı ilaçlar, beslenme sorunları, ağız kanseri, diğer tıbbi problemler, zayıf diş hijyeni gibi  sorunlar olabilir. Bir tedavi planı geliştirmek için öncelikle sorunun doğru tespiti gereklidir. Çoğu kez altta yatan sorun çözüldüğünde ağız ve boğaz sorunları da giderilir.

 

Oral Aft

Ağız içinde sık olarak karşılaştığımız bir problemdir. Genellikle enfeksiyon, stres, beslenme bozukluğu gibi vücut direncinin düştüğü durumlarda ağız içinde aft dediğimiz beyaz lezyonlar görülebilmektedir. Tedavisinde genellikle ağız spreyi ve gargaralar yeterli olmaktadır. Çoğu zaman ciddi bir hastalık belirtisi olmamakla birlikte; uzun süredir sebat eden veya tekrarlayan lezyonlarda mutlaka bir uzman hekim tarafından muayene edilmelidir. Bazen kanda eksikliği olan birtakım vitaminler buna neden olabilir. Yada genital bölge gibi vücudun başka yerlerinde de yaralar çıkıyorsa; Behçet hastalığı gibi hastalıkların habercisi olabilir.

 

Enfeksiyonlar

Daha çok dudakta görülen ancak bazen özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ağız içinde de görülebilen herpes simpleks hastalığı çoğu zaman lokal tedavilerle ancak bazen sistemik antiviral ilaçlarla düzelmektedir.

 

Tükürük Bezi Kistleri

Genellikle yanak mukozasında karşımıza çıkan tükürük kistleri çoğunlukla zararsızdır ve kendiliğinden patlayabilir. Ancak bazı durumlarda özellikle ağız tabanında daha büyük boyutlara ulaşıp ranula adını almakta ve cerrahi olarak çıkarılmayı gerektirebilmektedir.

 

Ağız Yaraları

Ağız içinde uzun süredir geçmeyen yaralarda mutlaka bir uzman hekim görüşü alınmalıdır. Eğer vücut bağışıklık sistemini ciddi şekilde baskılayan hastalıklar varsa( AIDS, kanser hastaları ve kemoterapi alan hastalar gibi…) çoğu zaman sistemik tedavi gerekir. Eğer ağız içinde bir lezyon 1-2 aydan fazla süredir devam ediyorsa çoğunlukla biyopsi gerektirir. Bu bazen liken planus gibi otoimmun hastalıklar olabileceği gibi bazen de dil, dudak, ağız tabanı, damak, diş eti bölgesinden başlayan bir kanser de olabilir. Bu gibi durumlarda erken tanı çok önem arzetmektedir. Ne kadar erken tanı konulursa; tedavi o kadar kolay olmaktadır.

Bunların yanı sıra ağız kuruluğu, periodontal hastalıklar, dişeti iltihabı, diş çürüğü vb. problemlerden kaynaklanan ağız içi problemleri de görülebilir. Bu tip durumlarda bir diş muayenesi de gerekebilir.

 

Boğaz Hastalıkları

Boğaz yemeği yemek borunuza ve havayı nefes borunuza ve gırtlağınıza taşıyan bir tüptür. Teknik adı farenksdir.

Boğaz problemleri toplumda yaygın olarak görülür.

Çok sık görülen boğaz problemlerinden birisi farenjittir. Boğaz ağrısı sebepleri genellikle viral enfeksiyonlardır.

Ancak diğer nedenler arasında alerji, streptokok bakterileri enfeksiyonu, reflü diye tabir edilen mide asitlerinin özefagusa geri sızması gibi sebepler de olabilir.

 

Boğazı etkileyen diğer etkenler;

 • Tonsillit( bademcik iltihabı),
 • Larenjit
 • Kanser olabilir.

Ağız ve boğaz şikayetlerinde doktorunuzla görüşmeniz ve onun önerilerine göre önlem almanız ya da tedavi olmanız gereklidir.

Bu bölümde açıklanan ağız ve boğaz problemleri ağrılı çiğneme veya yutma zorluğuna neden olabilir. Bu tip durumlarda yumuşak yiyecekler tüketmeniz önerilir.

Baş ve boyun çevresinde görülen rahatsızlıklar genellikle çabuk önlem alınması gereken fazla bekletilmesi uygun olmayan problemlerdir. Herhangi bir enfeksiyon varlığında semptomlarda ilerleme oluyorsa ve genel durum bozuluyorsa abse gelişmesi söz konusu olabilir ve bu, ciddi bir durumdur. Bazen cerrahi müdahale ve yatarak tedavi gerektirir.

Ses kısıklığı, yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Birkaç gündür var olan semptomlarda çoğunlukla enfeksiyon düşünülürken; uzun süredir var olması durumunda kanser gibi ciddi hastalıklar akla gelmektedir. Özellikle sigara içimi de varsa; mutlaka bir kulak burun boğaz hekimi tarafından ses telleri ve gırtlak bölgesi muayene edilmelidir. Bu durumu göz önünde tutarak yaşadığınız rahatsızlıklarda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

_

  Adres

  Folkart Time Business Center

  296 Sok. No:8 1.Blok D:709

  Bornova / İzmir

  Last Updated on 25 Kasım 2020